Křižíkova elektrárna

Křižíkova vodní elektrárna královského města Písku

Postupujeme-li ulicí Podskalí dále směrem k řece, dojdeme k nejstarší veřejné vodní elektrárně v českých zemích, jíž je Křižíkova Elektrárna královského města Písku. Zřízena byla roku 1888, aby napájela elektrickou energií pouliční obloukové lampy. Ty byly instalovány a rozsvíceny zásluhou Františka Křižíka 23. června 1887 – Písek se díky tomu stal prvním městem v Čechách, které se mohlo pochlubit trvalým elektrickým veřejným osvětlením. Elektrárna vznikla přestavbou někdejšího Podskalského mlýna.

Křižíkova vodní elektrárna královského města Písku

Postupujeme-li ulicí Podskalí dále směrem k řece, dojdeme k nejstarší veřejné vodní elektrárně v českých zemích, jíž je Křižíkova Elektrárna královského města Písku. Zřízena byla roku 1888, aby napájela elektrickou energií pouliční obloukové lampy. Ty byly instalovány a rozsvíceny zásluhou Františka Křižíka 23. června 1887 – Písek se díky tomu stal prvním městem v Čechách, které se mohlo pochlubit trvalým elektrickým veřejným osvětlením. Elektrárna vznikla přestavbou někdejšího Podskalského mlýna. Nejprve pohánělo dynama vodní kolo na spodní vodu, jež bylo roku 1901 nahrazeno dvěma moderními Francisovými turbínami.

Elektrárna vyráběla proud do 80. let minulého století, po návratu do majetku města prošla náročnou rekonstrukcí a v roce 1994 začala pracovat znovu. Tentokrát již jako oficiálně uznaná technická památka. V roce 1997 pak byla v jejích prostorách otevřena expozice veřejného osvětlení a energetiky.

Křižíkova elektrárna, Zážitky Písek