zataženo
PÁ 18.12.
-1/3°
zataženo
SO 19.12.
1/3°
zataženo
NE 20.12.
1/3°

Město Písek

Jedním z nejnavštěvovanějších a architektonicky nejkrásnějších jihočeských měst je město Písek. Nachází se při silnici spojující Prahu s Českými Budějovicemi, přibližně sto kilometrů jižně od hlavního města a padesát severně od jihočeské metropole.

Čechy měly odpradávna pověst zlatonosné země. Zlato se tu nejen těžilo, ale také rýžovalo z naplaveného štěrku a písku mnoha řek. Na blyštivé šupinky byl bohatý zejména dolní tok Otavy, takže zdejší rýžoviště získala brzy strategický význam. I to byl důvod, proč čeští panovníci založili někdy před polovinou 13. století k jejich ochraně hrad a při něm královské město. Snad na počest říčního písku štědrého na vzácný kov, který dal městu vzniknout a byl po staletí zdrojem jeho bohatství, jej pojmenovali Písek. A protože městem procházela i jedna z větví obchodní Zlaté stezky, nebylo divu, že město rychle vzkvétalo a nemělo nouzi o přízeň panovníků.

Současné město Písek

Dnes už se zlato z Otavy dávno netěží a kdysi čilý obchodní ruch na Zlaté stezce utichl, ale královské město Písek na březích řeky stojí stále. Dodnes tak můžeme obdivovat jeho krásy, jimiž se nepochybně kochal i Přemysl Otakar II., budovatel města Písek. Dnešní Písek, to však není jen dávná historie a nejstarší dochovaný most v Čechách. Je to živé „město v moři lesů“, město škol a studentů i město milované penzisty, oblíbený cíl turistů i příjemné poklidné letovisko. Zdají se vám všechna tato označení nadnesená? Není nic snazšího, než se do Písku, ležícího jen hodinu jízdy z Prahy a přitom již v nádherné krajině jižních Čech, přijet přesvědčit...

Písek byl v roce 2012 oceněn na základě studie mezinárodní renomované společnosti KPMG ČR jako "nejlepší místo pro život" v kategorii měst s počtem 20 - 50 tisíc obyvatel.


Městský úřad Písek

Velké náměstí 114/3 e-mail: e-podatelna@mupisek.cz
397 19 Písek www.mesto-pisek.cz

Základní údaje o městě Písek

Katastrální výměra: 63,22 km²
Počet obyvatel: 29 880 (2011)
Zeměpisná šířka: 49° 18' 32" N
Zeměpisná délka: 14° 8' 52" E