zataženo
PÁ 18.12.
-1/3°
zataženo
SO 19.12.
1/3°
zataženo
NE 20.12.
1/3°

Písek a Haškův Dobrý voják Švejk

Písek proslavilo mnoho významných českých osobností, jejichž život či dílo s ním byly nějakým způsobem spojené. Město Písek a zejména jeho okolí je však (zvláště milovníkům dobré literatury) známé i díky jedné postavě fiktivní, ovšem o to slavnější – Haškovu Dobrému vojáku Švejkovi.

Švejkova budějovická anabáze

V kapitole „Švejkova budějovická anabáze“ se hlavní hrdina románu vydá pěšky z Tábora do Českých Budějovic, přičemž jeho putování skončí nakonec právě v Písku. Pospojujeme- li všechna místa, jimiž Švejk postupně prošel, dostaneme velmi složitou křivku, dlouhou bezmála 200 km! Ať už měl Jaroslav Hašek při psaní románu mapu jižních Čech na zřeteli anebo sestavil itinerář Švejkovy cesty k regimentu zcela náhodně, jisté je, že nám zanechal námět na originální turistický pochod. A i když se nám asi nikdy nepodaří projít celou dlouhou trasu Švejkovy anabáze, můžeme absolvovat alespoň některou její část. Každé z městeček a každá z obcí a vesniček je nějak zajímavá a malebná. Vždyť již sám Švejk v knize říká: "Mně se všude v Čechách líbí, na svej cestě našel jsem všude velice dobrý lidi."

Nejznámější zastávky na trase Švejkova pochodu

Tábor, Milevsko, Květov, Vráž, Malčín, Čížová, Sedlec, Horažďovice, Radomyšl, Putim, Štěkeň, Strakonice, Volyně, Dub, Vodňany, Protivín...


Z filmů, natáčených v okolí Písku, patří k nejznámějším film Poslušně hlásím (1957, režie Karel Steklý) natočený podle slavného Haškova románu. V Putimi vznikla scéna, kdy stará babička dává Švejkovi bramboračku. V knize sice Švejk dostává od babičky polévku v Květově, ale ten leží taktéž na Písecku.