zataženo
PÁ 18.12.
-1/3°
zataženo
SO 19.12.
1/3°
zataženo
NE 20.12.
1/3°

Pamětihodnosti města Písek

Procházka městěm Písek

Pietní park

Písek - Kostel Nejsvětější Trojice v Písku, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Nyní můžeme učinit malou odbočku z pobřežní promenády a zavítat na bývalý městský hřbitov. Byl založen roku 1549 a pohřbívalo se zde až do roku 1950. V roce 1975 bylo pohřebiště přeměněno na pietní park, kde dnes můžeme navštívit místa posledního odpočinku významných píseckých osobností. Je zde pochován houslista Otakar Ševčík, historik August Sedláček, či předčasně zemřelé dcerky básníka Adolfa Heyduka. V roce 1576 byl na hřbitově vystavěn kostel Nejsvětější Trojice, jenž dnes slouží převážně k pořádání koncertů a nejrůznějších společenských akcí.

Městský ostrov

Písek - Dětský koutek na Městském ostrově, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Po prohlídce bývalého hřbitova (pietního parku) přejdeme po železobetonové lávce z roku 1929 na pravý břeh Otavy. Lávka vede nad Městským ostrovem, který vznikl usazováním naplavenin v době, než byl na Otavě v Písku vybudován jez, který tok řeky v těchto místech téměř zastavil. Již od 18. století sloužil ostrov činnosti píseckých ostrostřelců, kteří zde měli kromě střelnice i kuželník a také nezbytnou pivnici. Koncem 19. století, kdy už byl ostrov v majetku města, zde vznikla nová letní restaurace. Dnes tu najdeme její věrnou (funkční) napodobeninu, vystavěnou roku 1996. Mimo příjemného osvěžení v klidném prostředí nabízí Městský ostrov zábavu také dětem, pro něž zde bylo zřízeno jedno z mnoha píseckých dětských hřišť. V jeho sousedství funguje ještě hřiště pro minigolf.

Městské opevnění

Písek - Někdejší hradní příkop proměněný v místo příjemného odpočinku, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Na pravém břehu Otavy projdeme Ostrovní ulicí okolo městského koupaliště s krytým bazénem, mineme nárožní Dům dětí a mládeže a vzápětí odbočíme Putimskou ulicí doleva. Záhy se dostaneme na místo, kde spatříme nejlépe dochované pozůstatky bývalého městského opevnění. Tvoří je hradební zeď, obranná věž (bašta) a obnovený hradební příkop. Ten byl v roce 2006 upraven do podoby malého parku a rychle se stal vyhledávaným místem odpočinku místních i turistů. Projít do parku můžeme katovskou brankou v hradební zdi z ulice Podskalí.