zataženo
PÁ 18.12.
-1/3°
zataženo
SO 19.12.
1/3°
zataženo
NE 20.12.
1/3°

Pamětihodnosti města Písek

Procházka městěm Písek

Havlíčkovo náměstí

Karlovou ulicí bychom došli k řece a ke Kamennému mostu, my se ale prozatím vydáme opačným směrem do Heydukovy ulice. Tato příjemná pěší zóna nás přivede na Havlíčkovo náměstí. To se do konce 19. století nazývalo Floriánské podle sochy sv. Floriána, která zde byla vztyčena roku 1735. Barokní plastika tohoto patrona všech povolání, která nějak souvisejí s ohněm (hasičů, kominíků, hutníků a dalších) v minulosti dvakrát změnila v rámci náměstíčka své místo, neboť musela „uhýbat“ narůstající dopravě.

Písecké synagoga

Máme-li chuť a čas, můžeme ještě popojít kousek Nerudovou ulicí a zabočit vpravo do ulice Soukenické. Spatříme zde průčelí písecké synagogy, jíž si v roce 1871 nechala vystavět zdejší židovská obec. Svatyně však fungovala pouze do příchodů německých okupantů. A ačkoli samotná stavba válku přečkala, nebyla již později obnovena. V současné době však probíhá její rekonstrukce.

Před dalším pokračováním naší exkurze po píseckých pamětihodnostech se vrátíme se na Havlíčkovo náměstí resp. do Heydukovy ulice.