zataženo
PÁ 18.12.
-1/3°
zataženo
SO 19.12.
1/3°
zataženo
NE 20.12.
1/3°

Pamětihodnosti města Písek

Procházka městěm Písek

Alšovo náměstí

Písek - Alšovo náměstí se běžně říká Malé náměstí pro jeho menší rozlohu ve srovnání s paralelním Velkým náměstím, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Od hotelu Dvořáček pokračujeme Chelčického ulicí mírně dolů a po chvilce dojdeme na Alšovo náměstí. Nazývá se někdy také jako Malé a ve středověku plnilo roli hlavního městského rynku, na němž se konaly trhy. Zřejmě prvním, co nás upoutá, je Mariánské morové sousoší uprostřed náměstí. Pochází z roku 1715 a jeho tvůrci jsou plzeňský sochař Christian Widemann a horažďovický kameník František Zeber. Vzniklo jako projev díku za to, že se Písku vyhnula poslední velká morová epidemie, která v Čechách zuřila na počátku 18. století. Kromě sochy Panny Marie na vrcholu sloupu zdobí památku také plastiky devíti dalších svatých.

Na severní (nejvzdálenější) straně Alšova náměstí stojí původně gotický dům čp. 85 s klasicistním průčelím zdobeným kamennými vázami. Sídlí v něm Městská knihovna, jež se svým rokem založení (1841) patří k nejstarším v Čechách.

Dům čp. 75 na východní (horní) straně náměstí s pamětní deskou věnovanou J. A. Komenskému je zase nejstarší školní budovou ve městě. Stojí na místě původního objektu, v němž působilo první písecké gymnázium.

Písek - Dům U Černého orla na Alšově náměstí, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Ohlédneme-li se zpět směrem, z něhož jsme na náměstí přišli, uvidíme v celé její kráse nárožní novorenesanční budovu s věžičkou. Podle bývalého domu, na jehož místě stojí, nese znamení U Černého orla. V budově dnes sídlí lékařské ordinace, ale původně si ji nechala jako své honosné sídlo postavit v letech 1889-1890 místní Občanská záložna. Velkolepě působí sgrafitová výzdoba fasády s figurálními motivy, jejichž tvůrcem je uznávaný malíř Adolf Liebscher (1857-1919), který se podílel i na výzdobě Národního divadla.