zataženo
PÁ 18.12.
-1/3°
zataženo
SO 19.12.
1/3°
zataženo
NE 20.12.
1/3°

Kultura v Písku

Písek nabízí spoustu možností pro vzdělávání a trávení volného času. Pravidelné přednášky o historii, literatuře a cestování pořádají Městská knihovna na Alšově náměstí a Prácheňské muzeum, které organizuje také pravidelné výstavy. Blízko Otavy u Nového mostu najdeme galerii Portyč. Řadu zajímavých výstav můžeme zhlédnout ve Sladovně, jejíž výstavní sály nahradily někdejší výrobnu sladu pro místní měšťanský pivovar.

Příjemné večery v Písku lze strávit v Divadle Fráni Šrámka, v Divadle Pod Čarou nebo kině Portyč, které o hlavních prázdninách předává štafetu v promítání filmů Letnímu kinu. Různorodý program (koncerty, plesy a další vystoupení) v Kulturním domě na otavském nábřeží.


Tradiční akce v Písku

III. Jarní slavnost Jarní slavnost na Kamenném mostě
IV. Mezinárodní setkání harmonikářů mezinárodní akce v Kulturním domě v Písku
V. Cipískoviště akce s bohatým programem pro děti
V. Šrámkův Písek národní přehlídka amatérského divadla
VI. Městská slavnost "Dotkni se Písku" tradiční městské slavnost v Písku
VII. Letní slavnost Letní slavnost na Kamenném mostě
VII.-VIII. Písecké kulturní léto koncerty a jiné kulturní akce
VIII. Rýžování zlata na Otavě rýžovnická soutěž v Kestřanech
VIII. Mezinárodní folklorní festival přehlídka českého i světového folklorního tance
IX. Dny evropského dědictví den otevřených dveří památek v Písku
X. Mezinárodní festival studentských filmů unikátní filmy studentů z různých částí světa
X. Písecké dupání soutěž Line dance World Championships
X. Běh kolem Ameriky třetí nejstarší běžecký závod v ČR
XI. Svatomartinská slavnost Svatomartinská neděle na Kamenném mostě
XI. Taneční pohár Let´s Dance přehlídka všech moderních tanečních stylů
XII. Advent v Písku bohatý vánoční program pro celou rodinu

Aktuální kulturní program města Písek naleznete v Kalendáři akcí.

Cipískoviště

Tradiční květnová akce spojená s otevíráním turistické sezony. Její hlavní atrakcí jsou sochy vytvořené z písku navezeného na náplavku na levém břehu Otavy těsně pod Kamenným mostem. Cipískoviště i jeho doprovodné akce mají každým rokem jiné tematické zaměření – např. v roce 2013 byly sochy vytvářeny na námět 770. výročí první písemné zmínky o městě..

Šrámkův Písek

Celostátní přehlídka experimentujících divadelních souborů, která „nechává nahlédnout do umělecké práce amatérských divadel ze všech koutů republiky“. Nemá věková ani žánrová omezení a její tradice trvá již více než 55 let.

Dotkni se Písku

Od roku 1993 se pravidelně koná tato městská slavnost, nabízející bohatý program na několika scénách. Svůj oblíbený pořad si tak může vybrat každý z návštěvníků. Pro slavnosti je každoročně zvoleno nějaké historické téma, které se obvykle vrací k době vzniku historické slavnosti, tj. doby vlády císařovny Marie Terezie.

Mezinárodní folklorní festival

Festival konaný každoročně v druhé polovině srpna je jednou z nejvýznamnějších akcí píseckého kulturního léta. Účastní se jej pravidelně několik zahraničních souborů, často i z velmi exotických zemí. Kromě nich vystupují na festivalu i domácí soubory z Čech a Moravy. Koná se od 90. let minulého století a pořádá jej folklorní soubor Písečan.

Mezinárodní festival studentských filmů

Přehlídka studentských filmů, která již dávno přerostla hranice regionu i hranice republiky. Jde o prestižní mezinárodní akci, která si získává v cizině stále větší renomé a vzbuzuje stále větší zájem diváků a filmových publicistů. Festival, který se konal poprvé v roce 1997, pořádají studenti píseckých filmových škol.